Yeni Başlayanlar İçin KPSS!

Güncellenme Tarihi:

KPSS Nedir?   

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ÖSYM tarafından kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alacak kişilerin belirlenmesi amacıyla yapılan bir sınavdır. KPSS, adayların mezun olduğu bölüm ve atanacağı kadrolara göre KPSS A  ve KPSS B grubu diye ikiye ayrılmıştır.

KPSS A grubu; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

KPSS B grubu ise; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda KPSS A grubunda belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacak kişiler içindir.  

Kimler Bu Sınava Girebilir?

KPSS  A grubu her yıl yapılır ve sadece lisans mezunları bu sınava girebilir. KPSS B grubu ise iki yılda bir çift sayılı yıllarda yapılır (2016, 2018) bu sınavlara da lise ve ön lisans mezunları girebilir. Mezun olmadan sınavlara girmek mümkün olsa da atama için mezun olma şartı vardır. 

ÖSYM aday işlemleri sisteminde geçerli fotoğraf ve eğitim bilgileri olan adaylar başvurularını  https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris  adresinden kolaylıkla yapabilirler.

Sistemde bulunan fotoğraf 50 ayı geçmişse başvuru merkezinden bu fotoğrafın tekrar çekilip güncellenmesi gerekiyor.

Fotoğraf ve eğitim bilgisi olmayanlar ise başvuru merkezlerinden (liseler) kayıtlarını yaptırabilirler. Kayıt ücreti 10 TL dir.

Başvurular Ne Zaman?

ÖSYM tarafından açıklanan 2019 yılı için KPSS, 2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) başvuru tarihleri şöyle:

03.05.2019 – 15.05.2019 tarihleri arasında başvurular yapılacak. Geç Başvuru tarihi ise 28 Mayıs 2019 .

Sınav / Sonuç Tarihleri: 14.07.2019 – 29.08.2019

KPSS takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Sınav ücretleri hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı. Resmî açıklamayı ÖSYM, kılavuz içerisinde yayımlayacak. KPSS ücreti kılavuzda adı geçen bankalardan yatırılabileceği gibi ÖSYM ‘ nin https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden de kredi veya banka kartıyla belirlenen süre içerisinde yatırılabilir. Ücretlerin yatırılacağı bankalar ise TC. Ziraat Bankası, Akbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Deniz Bank, Kuveyt Türk PTT ve Halk Bankası olarak belirlendi. 

Sıkça sorulan sorulara ve daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS Lisans; 

Genel Yetenek – Genel Kültür

Eğitim Bilimleri

Alan Bilgisi

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 

oturumlarında yapılacaktır.

ÖSYM 2019 KPSS Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ.

 

 

Siz de Yorum Ekleyin

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen Adınızı Giriniz