Hedefsiz Olmaz!

Güncellenme Tarihi:

Hayatımızın temel kriterlerinden biri de hedef belirlemektir. Hedef kişinin kendisine inanmasına yardımcı olur ve böylece çıkılması zor sarp yokuşları yürünebilir patikalara çevirir.

Kişinin bir hedef belirlemesi yaşamında maddi – manevi ona yön veren bir adımdır. Hedefe ulaşma çabası kişiye sabrı, azmi, sebatı, cesareti ve zamanı doğru kullanmayı öğretir.

Nasıl bir hedef belirlemeliyiz? Nereden başlamalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl bir yol izlemeliyiz? Hedef belirlemek bize ne kazandırır? Bu sorulara verilecek muhtemel cevapları hep birlikte bir düşünelim.

Nasıl bir hedef belirlemeliyiz?

İlk olarak şunu belirtelim ki aslında hedeflerimiz biraz da hayallerimizin ürünüdür. Bunun için hedefinizi seçecek kişi de zaman harcayıp peşinden koşacak olan kişi de sizsiniz. Hedeflerinizi belirlerken gerçekçi, ulaşılabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Hiçbir çaba sarfetmeden bir gün de bir şeylere ulaşmayı, bir yerlere gelmeyi beklemek hayalperestlik olur.

Kendinize bir zaman tanıyın ve bu zaman içinde neler yapmak istediğinizi beş on yıl sonra nerede olmak istediğinizi hayal edin. Neleri başarıp değiştirebileceğinizi düşünün. Özel bir yeteneğiniz var ise hedef belirlemenizde bu yeteneğiniz size arkadaş olabilir.

Nereden başlamalıyız?

Bazı hedefler için para gereklidir bazıları için ise uzun bir zaman. Bazı insanlar bir meslek sahibi olmayı hedeflerken bazıları bunun ötesinde bir şeyler yapmak ister.

Bulunduğunuz yaş, ortam ve imkanlar hedefinize ulaşma sürenizi de belirler.

Bunun içindir ki öncelikle ne istediğinizi bilmeniz, bunları planlamanız ve not almanız, kolaydan zora doğru basamak basamak sabır ve azimle devam etmeniz gerekir. Zordan başlamak insanın çabasını kırabilir.

O yüzden işe bir plan yaparak başlamalısınız ve bir sıraya koymalısınız.

Nelere dikkat etmeliyiz?

En önemli dikkat etmeniz gereken şey kararlı olup olmadığınızdır. Gerçekten belirlediğiniz hedef yolunda kararlıysanız yapmanız gereken ikinci şey ise olumsuzluklardan olabildiğince sıyrılmaktır. Olumsuzluklara kapılmak, hedefiniz doğrultusundaki hızınızı yavaşlatmaktan ve de zaman kaybettirmekten başka bir şey sunmaz size. Hedef kişiyi yenilgilere göğüs gerebilme gücünü verir. Kararlı olun, azimli olun ve ümitvar olun.

Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Bir yere gitmek istiyorsak öncelikle gideceğimiz yer hakkında bilgi toplar, nasıl bir yer olduğunu ve nasıl gidileceğini öğrenmeye çalışırız. İşte hedeflerinize ulaşmak içinde bunun gibi bir yol izlemelisiniz. Yapmak istediğiniz şeyler hakkında bilgi edinip hangi aşamalardan geçeceğinizi, nasıl bir sırayla hareket edeceğinizi araştırıp bir plan yapmalısınız. Başarmak için gücünüz doğrultusunda çırpınmalısınız. Birçok başarısızlığın ardından başarının doğduğunu unutmayalım.

Siz de Yorum Ekleyin

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen Adınızı Giriniz